Konspekt jest przeznaczony dla klasy VI. Został przygotowany pod kątem hospitacji diagnozującej z działu obliczenia procentowe w zakresie standardu rozumowanie.
Data:
Prowadząca:
Dział programu: Obliczenia procentowe
Temat: Powtórzenie wiadomości o procentach. Cel ogólny: wdrażanie uczniów do wykorzystania zdobytej wiedzy w życiu codziennym. Cele szczegółowe:
- uczeń potrafi zamienić procenty na ułamek
- uczeń potrafi zamienić ułamek na procent
- uczeń potrafi obliczyć procent danej liczby
- uczeń potrafi odczytywać dane zapisane na diagramie procentowym
- uczeń potrafi wykonać diagram procentowy
- uczeń potrafi stosować obliczenia procentowe w różnych zadaniach
- uczeń czyta tekst ze zrozumieniem
- uczeń potrafi współpracować w grupie
Czas trwania lekcji: 45 minut Formy pracy: indywidualna, praca w grupach Metody pracy: praca z tekstem, pokaz-prezentacja zadań Środki dydaktyczne: rysunki, oferta banku, karty pracy, domino, diagramy, magnesy, tablica, kreda
Planowany przebieg lekcji:
I. Część wstępna:
- Powitanie uczniów.
- Sprawy organizacyjne.
- Podanie celu i tematu lekcji.
- Przedstawienie zasad pracy zespołowej.
II. Realizacja tematu lekcji:
- Rozgrzewka – ułożenie domina na tablicy przez wszystkich uczniów.
- Praca w zespołach 3 osobowych, rozwiązywanie zadań z kart pracy.
- Prezentacja rozwiązań.
- Praca domowa.
III. Ocena pracy uczniów.
OBSERWACJA LEKCJI POD KĄTEM HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ
Nr standardu – standard
|
Osiągnięcia ucznia. Uczeń:
|
Większość
|
Niektórzy
|
Prawie nikt
|
Uwagi
|
I.4.f - Odczytuje dane z diagramu oraz odpowiada na proste pytania.
III.5.a - Opisuje sytuację przedstawioną w zadaniu wyrażeniem arytmetycznym.
|
- odczytuje dane z diagramów procentowych
- zamienia procenty na ułamek
- oblicza procent danej liczby
( zadanie 1)
|
|
|
|
|
I.1.c - Odczytuje różne teksty użytkowe (oferta banku).
III.8 - Ustala sposób rozwiązania zadania.
V.3.g - Wykonuje obliczenia dotyczące pieniędzy.
|
- oblicza pozostałą ilość pieniędzy do wydania
- wykorzystuje odczytane wiadomości z ofert do obliczeń
- oblicza cenę towaru po obniżce
- odczytuje z oferty bankowej oprocentowanie lokat
- oblicza kwotę pieniędzy po roku oszczędzania
( zadanie 2)
|
|
|
|
|
III.5.f - Opisuje sytuację przedstawioną w zadaniu za pomocą diagramu.
|
- wykonuje diagram (kwadratowy, słupkowy, prostokątny) na podstawie danych z zadania
( zadanie 3)
|
|
|
|
| Przykładowe zadania
Zadanie 1: Na diagramie procentowym słupkowym przedstawiono zestawienie ocen z matematyki na koniec roku w pewnej szkole podstawowej liczącej 600 uczniów.
- Ile procent uczniów nie otrzymało promocji z matematyki?
- Ilu uczniów otrzymało ocenę dobrą z tego przedmiotu?
- Ile razy więcej jest ocen dobrych niż celujących?
Zadanie 2: Państwo Kowalscy zarobili w miesiącu lutym 4000zł. 10% swojej pensji przeznaczyli na opłaty (energia, czynsz, telefon i inne). 25% swojej pensji przeznaczyli na żywność. W sklepie postanowili kupić książki. Pozostałą kwotę wpłacili do banku na rok.
a) Oblicz jaką kwotę przeznaczono na opłaty. b) Oblicz jaką kwotę przeznaczono na żywność. c) Oblicz cenę zakupionego towaru po obniżce. d) Jaką kwotę przeznaczono na lokatę. e) Ile wynosi oprocentowanie? f) Jaką kwotę pieniędzy będą mieli państwo Kowalscy po roku oszczędzania?
Zadanie 3: Przedstaw na diagramie prostokątnym podział procentowy wszystkich lądów, jeżeli wiadomo, że: 7% przypada na Europę, 30% na Azję, 20% na Afrykę, 28% na Amerykę, 6% na Australię, a reszta na Antarktydę.
Opracowała: Jolanta Minkina
|